2014. november 19., szerda

munkavédelem a szervezett munkavégzésre vonatkozó biztonsági és egészségügyi követelmények összessége, amelyet törvénykezési, szervezési, intézményi előírások rendszere támogat.
Védőszemüveg: Az apró szemcsék, porok, forgácsok által okozott szemsérüléseket akadályozzák meg, keretük fém vagy műanyag, a látómezejük pedig üveg vagy műanyag. A savak, lúgok fröccsenése ellen mindig kell védőszemüveget használni. Tanulmányaink során leggyakrabban a köszörülésnél használt védőszemüveggel találkozhatunk.
Zajvédő eszközök: a zajvédő vatta, hallásvédő füldugó, zajvédő fültok, védősisakra szerelt zaj-védő fültok, zajvédő sisak. Üzemen belül a zajos technológiát, gépcsoportot lehetőleg külön épületben célszerű elhelyezni. A zajforrásként működő gépek, berendezések hangszigetelő anyaggal burkolhatók. Ez a meg-oldás azonban nagyon költséges, és nem is minden gép, berendezés burkolható úgy, hogy a rendeltetésszerű használatát ne akadályoznák. Ahol a technológia megengedi, megoldás lehet, ha a dolgozót szigetelik el a zajos munkahelytől hangszigetelt kezelőfülkékkel.
A víz a legelterjedtebb, legolcsóbb oltóanyag. Oltóhatása elsődlegesen hűtőhatás révén valósul meg. Az égés helyére juttatott víz gőzzé alakul, a víztömeg, amelynek térfogata megnő, elvonja a hőt az égés környezetétől. Az átalakuláskor a párolgás vonja el a hőmennyiséget. Vigyázni kell, hogy a felületre nagy erőt kifejtő vízsugár a tűzoltáskor ne továbbítsa az égő anyagot! A gőzképződés növelhető, ha a vizet nem sugárban, hanem porlasztva juttatjuk az égő anyagra. Ezáltal a keletkező vízgőz az éghető anyagot elborítja, betakarja. Ennek következménye, hogy az oxigént tartalmazó levegő nem jut az égés helyére, így a láng visszaszorul.
A víz szinte minden szilárd anyag (fa, papír, műanyag) oltásakor felhasználható. A folyadékok közül vízzel csak azok olthatók, amelyek sűrűsége nagyobb a vízénél (például petróleum). Ebből is következik, hogy égő benzin vízzel nem oltható.
A víz vezeti az elektromos áramot, és így az elektromos tüzekhez nem használható.
Nagy hőmérsékleten a víz alkotóelemeire bomlik, így alumínium oltására nem használható. Kémiai reakció miatt a víz nem alkalmas nátrium-, illetve kálium tartalmú anyagok oltására.
A munkavédelemről szóló törvény előírja, hogy ahol veszély fenyeget, egyedül munkát végezni nem szabad. Ilyen helyre csak erre is kiterjedő oktatásban részesült munkavállalók léphetnek be. Az egyedüli munkavégzés tilalmára vonatkozó munkaterületek kijelölése munkáltatói feladat.


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése