2015. január 5., hétfő

1. Melyek a gépeknél előforduló legjellemzőbb veszélyes tényezők?
2. Milyen foglalkozási ártalmakat különböztetünk meg?
3. Milyen kötelezettségei vannak egy munkavállalónak a munkavégzése során?
4. Milyen kötelezettségei vannak egy munkáltatónak a munkavédelem területén?
5. Miért fontos egy munkabaleset kivizsgálása és nyilvántartása?

1.) 4 pont
A forgó, mozgó tárgyak: az önmagukban forgó alkatrészek (például tengely, orsó).
Az egymásba forgó alkatrészek (például fogaskerékpár, hengerpár). A haladó alkatrészek (például gyalugép asztala, szalagfűrész). A lengő alkatrészek. Veszélyes tényező továbbá a megmunkálás alatt levő munkadarabokkal való érintkezés a gépalkatrészek kirepülése, a munkadarab kirepülése.


2.) 4 pont

Pszichikai ártalmak: A szellemi munka fő ártalmai az idegi túlterhelés, a stressz, amelynek szervi elváltozások, keringési rendellenességek (például magas vérnyomás) lehetnek a következményei. Fizikai ártalmak: A zajos munkahelyen végzett munka a fül kifáradásával jár, tartós terhelés esetén halláskárosodás léphet fel. Vegyi ártalmak: A technika, a technológia fejlődésével megnőtt a veszélyes anyagok felhasználása az iparban és a mezőgazdaságban, és ezek veszélyeztetik az ott dolgozók egészségét. Foglalkozási fertőzések: A munkavégzés során a légutakban és a testfelületen át kórokozók juthatnak a szervezetbe, és ott elszaporodva fertőzést okoznak.


3.) 8 pont

A munkavállalót a következő magatartási szabályok kötelezik:
* A rendelkezésére bocsátott munkaeszköz biztonsági állapotáról meg kell győződnie, azt megfelelően kell használnia, karbantartania.
* Az egyéni védőeszközt rendeltetésének megfelelően kell használnia.
* A munkavégzéshez az egészséget és a testi épséget nem veszélyeztető ruházatot kell viselnie.
* A munkaterületen fegyelmet, rendet, tisztaságot kell tartania.
* A munkája biztonságos végzéséhez szükséges ismereteket el kell sajátítania.
* Az előírt orvosi vizsgálaton részt kell vennie.
* A veszélyt jelentő rendellenességet, üzemzavart tőle elvárható módon meg kell szüntetnie, vagy jelentenie kell a felettesének.
* A balesetet, sérülést, rosszullétet azonnal jelentenie kell.


4.) 3 pont
A munkavállaló jogosult megkövetelni a munkáltatójától:
* az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit, a veszélyes tevékenységekhez a munkavédelemre vonatkozó szabályokban előírt védőintézkedések megvalósítását;
* az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretek rendelkezésre bocsátását, a betanulási lehetőség biztosítását;
* a munkavégzéshez szükséges felszerelések, munka- és védőeszközök, az előírt védőital, valamint a tisztálkodószerek és tisztálkodási lehetőségek biztosítását.


5.) 2 pont
A munkabalesetet és a foglalkozási megbetegedést be kell jelenteni, ki kell vizsgálni és nyilvántartásba kell venni. A cél egyértelműen az, hogy az ok-okozati összefüggéseket felderítsük, a hasonló eseteket megelőzzük. Elég egy rossz mozdulat és már be is következett a bal-eset. Törekvésünk az legyen, hogy az összes veszélyhelyzetet, veszélyforrást felszámoljuk!

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése